EM kompost pre výživu rastlín

15.09.2020

Kompostovanie pomocou EM je najproduktívnejším využitím dostupných organických látok. Počas tohto procesu sa uvoľňujú živiny obsiahnuté v kompostovanej organickej hmote a celé spektrum EM zavedené s roztokom Oasis EM-1 sa vo výslednom živnom médiu znásobuje. Účinok pridania Oasis EM-1 do kompostovej haldy sa pozoruje v prudkom zvýšení rýchlosti kompostovania, ako aj v ešte výraznejšom zvýšení nutričnej hodnoty výsledného hnojiva. Kým sa obyčajný kompost pripravuje niekoľko rokov a slúži predovšetkým na zlepšenie štruktúry pôdy, EM kompost sa v zásade môže používať mesiac po položení a je to najproduktívnejší zdroj revitalizácie pôdy a významne zvyšuje výnos.

Akákoľvek dostupná organická hmota je vhodná na prípravu EM kompostu: slama, seno, tráva , buriny, kostná múčka, piliny, podstielka, rašelina, odpad z výroby múky a obilnín atď. Nemali by ste sa báť koreňov húževnatých burín alebo ich semien, pretože po 3 dňoch stratia svoje vlastnosti a budú iba čisto výživnou hmotou. V zásade platí, že čím väčší je počet zložiek, tým vyššia je nutričná hodnota kompostu. Zloženie Oasis EM-1 obsahuje rovnaké životodarné mikroorganizmy, ktoré spôsobujú prospešné rozkladanie organických látok aké sú v zažívacom trakte zvieraťa. Neprítomnosť patogénnych organizmov v zažívacom trakte určuje neprítomnosť jeho nepríjemných zložiek. (Mimochodom sa zistilo, že už týždeň po zavedení EM do výživy zvierat strácajú výkaly nepríjemný zápach).

Prítomnosť aktívnych zložiek, najmä hnoja alebo vtáčieho trusu, zvyšuje rýchlosť kompostovania a nutričnú hodnotu, ale môžete sa zaobísť aj úplne bez nich. Ak sú, potom sa môžu v komposte dať v malých vrstvách aj v malých ohniskách. V závislosti od okolností sa môže stať, že máte hnoj, ale nemáte žiadnu inú organickú hmotu.

V tomto prípade môžete tiež vyrobiť z čistého hnoja kompost, ale je lepšie urobiť anaeróbny , to aby ste zabránili takmer nevyhnutnému vznieteniu a strate výživných vlastností. Na rozdiel od hnoja, ktorý primárne prispieva k rastu, a nie k množeniu plodín a ochrane rastlín, takýto kompost EM bude mať celý rad užitočných vlastností, jeho výživová hodnota sa zvyšuje asi 10-krát. V súlade s tým sa zníži aj aplikačná dávka.

Povinnou súčasťou kompostu EM je okrem organických látok aj úrodná pôda v množstve asi 10% z celkovej hmotnosti. Lepšiu kompostovú zeminu je možné ukladať aj vo vrstvách. Súčasne prispieva k zadržiavaniu zlúčenín vlhkosti a dusíka a slúži na najlepší vývoj mnohých EM. Dobrým účinkom je pridanie ďalších poréznych materiálov: slamy, suchých konárov, drveného hnedého uhlia atď.

Kompostované organické látky sa zalievajú roztokom 1: 100 EM a pokiaľ možno rovnomerne. Veľký význam má obsah vlhkosti v kompostovej halde. Optimálne pre rýchlosť aj kvalitu procesu je vlhkosť 50 - 60%. Zistíme to tak, že stlačením organického materiálu v pästi , sa začne uvoľňovať tekutina medzi prstami - pri strednom stlačení. Približná spotreba prípravku Oasis EM-1 je 1 liter na tonu organických látok , a pri kompostovaní čistého hnoja - 0,5 litra prípravku Oasis EM-1 na tonu. Optimálna teplota na prípravu kompostu EM je 28 až 35 ° C.

V závislosti od naliehavosti použitia a dosiahnutia požadovanej kvality sa kompost pripravuje aeróbnym alebo anaeróbnym spôsobom.

Kompostovanie

Aeróbny kompost

Aeróbne kompostovanie sa používa na rýchlejšiu fermentáciu organických látok. Pri tomto spôsobe sa zložky ukladajú voľne, bez zhutnenia, čo významne urýchľuje rozklad vlákien. Aby sa zlepšil prístup vzduchu do kompostovej haldy, pri jej kladení na povrch pôdy je usporiadaná takzvaná "drenáž": položí sa vrstva kameňov, rozbitých tehál, konárov, vetvičiek atď. Na drenáž - ako súčasť, ktorá zvyšuje prívod vzduchu - je veľmi dobré položiť vrstvu slamy. Nedostatok drenážnych materiálov nie je problémom, ale dôležité je voľné ukladanie kompostovaných materiálov. Kompostovaný materiál by sa mal ukladať rovnomerne a prípravok EM sa aplikuje vrstva po vrstve.

Kompost je plne pripravený na 1,5 až 2 mesiace, ale môže sa pridať do pôdy za mesiac, pričom sa nebude venovať pozornosť zložkám, ktoré sa ešte nezmenili.

Väčšina z vás pozná výraz "spálenie" čerstvého hnoja. Takýto proces je tiež pravdepodobný pri aeróbnom kompostovaní . Preto je potrebné monitorovať teplotu kompostu. S jeho zvýšením na 40 ° C a vyššie je potrebné haldu zavlažovať vodou. Inak časť EM odumrie, čo znamená stratu nutričnej hodnoty. Avšak zvýšenie teploty urýchľuje fermentáciu. Ak dosiahne 60 ° C, odumrie takmer celá mikroflóra vrátane patogénnych, ako aj semien lariev škodcov a burín. Preto má zmysel počkať, kým "kompost" "zhorí" alebo dokonca môžete dopomôcť pridaním horúcej vody pri teplote asi 80 ° C do ohnísk haldy, čo povedie k veľmi rýchlej fermentácii organickej hmoty a až potom sa pridá roztok EM.

Anaeróbny kompost

Pri anaeróbnom procese sa kompostovanie vykonáva v jame do hĺbky 0,5 m. Pri pokládke sa komponenty lisujú (pošliapávajú ). Zalievajte EM roztokom vrstvu po vrstve. Po dokončení pokládky sa jama prikryje fóliou, ktorej okraje sú zakopané a po celej fólii sa rozprestiera ďalšia vrstva zeme. Fólia umožňuje minimalizovať prístup vzduchu ku kompostu. Nutričná hodnota tohto kompostu je omnoho vyššia, predovšetkým v dôsledku silného rozvoja anaeróbnych EM, najmä tých, ktoré maximalizujú rast plodiny a zlepšujú jej kvalitu.

Rýchlosť fermentácie organických látok je v tomto prípade nižšia ako pri aeróbnej metóde. V závislosti od zloženia a veľkosti častíc a teploty vzduchu môže úplná premena organických látok na humusovú pôdu trvať 3 až 5 mesiacov. Kompost však môžete bezpečne používať už po mesiaci. Dlhší proces kompostovania však zvyšuje hodnotu hnojiva. Čas kompostovania a povaha použitia EM kompostu v skutočnosti závisia od ročného obdobia a povahy vykonávanej práce.

V jarno-letnom období, najmä v prvom roku zavádzania EM technológie, existuje priamy zmysel čo najskôr a s maximálnou intenzitou začať s životodarnými procesmi v pôde, čo jej dáva maximálne množstvo výživného humusu a EM, ktorého zdrojom je EM kompost . Preto nemá zmysel čakať na úplné kvasenie organických látok, je lepšie pridať väčšie množstvo čerstvého EM kompostu. Fermentácia v ňom už začala, to znamená, že sa EM rozšírili po celej hmote organických látok, pokračujú v "práci" v pôde, dokončujú proces fermentácie, súčasne sa v nej množia a rozširujú, čím sa produkujú živiny pre rastliny, dážďovky a ďalšie užitočné mikroorganizmy.

Je potrebné si uvedomiť, že čerstvý EM kompost (fermentačné obdobie kratšie ako jeden mesiac) sa nemôže zaviesť ku koreňovému systému rastlín. Musí sa zaviesť do malých otvorov veľkosti hrste, vytvorených medzi radmi a následne poprášiť pôdu vrstvou kompostu hrúbky asi 5 cm . Čím viac otvorov vytvoríte, tým lepšie, za 2-4 týždne červy rozložia EM na celú plochu lokality. Počas jarnej výsadby by sa mal čerstvý kompost oddeliť od miesta, kde sú semená a korene vo vzdialenosti najmenej 5 cm. Na plodinách nepretržitého siatia, kde nie je rozmiestnenie riadkov, je lepšie z EM kompostu pripraviť tekutý kompost (1 kg kompostu na vedro vody) ). Kvapalina sa prepláchne a 10-krát sa zriedi vodou. Týmto riešením môžete nebojácne zavlažovať pôdu aj samotné rastliny.

Ak vám to nesúri, má zmysel kompost nechať dozrieť, kým nebude úplne pripravený. V dobre fermentovanom aeróbnom alebo anaeróbnom komposte je veľmi dobré rozmnožovať dážďovky. Pri kyslom pH sto dážďoviek počas leta mení kompostovú hromadu na súvislú "červu". Na prenikanie živín a EM hlboko do pôdy by sa hnojená oblasť mala okamžite zalievať. Pod stromami a kríkmi sa fermentovaná organická hmota zavádza do koreňovej zóny na 4-6 miestach po obvode do hĺbky 10 cm .

Zavedenie EM kompostu

  • Úplne fermentovaný EM kompost sa môže aplikovať raz mesačne na vrchnú vrstvu pôdy bez rastlín alebo medzi riadkami (0,5 - 1 kg na 1 m2) , posypanú pôdou alebo zmiešanú s organickými látkami (listy, buriny, piliny atď.). ,
  • Na jar sa "jesenný" EM kompost aplikuje na lôžka 1,5-2 týždne pred výsadbou rastlín, zasypú vrstvou zeminy (najmenej 5 cm) a napoja EM roztokom v koncentrácii 1: 100 - 1: 250. Spotreba roztoku EM je 2 až 3 l / m2.
  • Pred použitím kompostu EM sa pôda môže obrábať do hĺbky nie viac ako 5-7 cm, rezaním burinových koreňov.
  • Na jeseň sa kompost EM nanáša na hriadky bezprostredne po zbere a mulčuje sa s pôdou. Pôda sa musí zaliať čistou vodou a potom roztokom EM v koncentrácii 1: 100. Spotreba roztoku EM je 2 až 3 l / m2.
  • Táto operácia vyvoláva klíčenie burín, ktoré síce rastú, ale pod vplyvom mrazu nemajú čas sa vysemeniť.
  • Letné zalievanie nepretržitých sejacích plodín (mrkva, repa, zelené plodiny atď.) sa vykonáva pomocou "zápary" kompostu: 1 kg kompostu EM na vedro vody. Dobre premiešaná a filtrovaná tekutina sa zriedi vodou 1:10 (10 krát).
  • Pod kríkami a stromami - vo výkopoch po obvode korún stromov, sa kompost EM nanáša jednou lopatou kompostu, na 4-6 miestach a zasype zeminou, 1-krát mesačne.

Dôležité!

• EM kompost zavedený do pôdy na jar by mal byť posypaný pôdnou vrstvou najmenej 5 cm, aby sa predišlo "popáleniu" vysadených semien a koreňov sadeníc.

• Čerstvý kompost (na kvasenie kratšie ako jeden mesiac), aby sa predišlo "popáleninám", sa nemôže zaviesť do koreňovej alebo blízko kmeňovej zóny rastlín, pretože zvýšená kyslosť a koncentrácia EM môžu korene poškodiť.

• EM kompost nepoužívajte súčasne s chemickými hnojivami.

Pri prechode z agro-chemického pestovania na EM technológiu majte na pamäti, že prechod môžete uskutočniť hneď. Kedykoľvek môžete začať polievať vaše záhradky, či polia prípravkom Oasis EM-1, zakladať EM kompost, či chrániť rastliny pred škodcami a chorobami pomocou EM technológie.

Kompostovanie pomocou EM je najproduktívnejším využitím dostupných organických látok. Počas tohto procesu sa uvoľňujú živiny obsiahnuté v kompostovanej organickej hmote a celé spektrum EM zavedené s roztokom Oasis EM-1 sa vo výslednom živnom médiu znásobuje. Účinok pridania Oasis EM-1 do kompostovej haldy sa pozoruje v prudkom zvýšení rýchlosti...